نام انگليسي: German chamomil
نام علمی: Matricaria recutita L
تيره: Compositae ( Asteraceae)

Related image

بابونه گياهي است يكساله از تيره كاسني به ارتفاع ۲۰-۴۰ سانتي متر كه بطور خودرو در مزارع و كنار جاده ها و اماكن باير مي رويد. ساقه آن عمودي و بدون پرز مي باشد كه در قسمت فوقاني شاخه دار مي شود كه هر يك منتهي به كاپيتولهايي مي گردد. برگها به صورت دستجات ۲ تا ۳ تائي پرمانند و داراي لبه باريكي مي باشند. گل ها از دو نوع زبانه اي و لوله اي تشكيل شده اند و در انتهاي ساقه مشاهده مي شوند. گلچه هاي زبانه اي به رنگ سفيد و تعداد آنها متفاوت و بين ۱۲ تا ۱۹ عدد در هر گل است و از نظر جنسي ماده هستند. گلچه هاي لوله اي نيز به رنگ زرد هستند اين گروه از لحاظ جنسي نر- ماده (دوجنسي) بوده و پس از باز شدن استوانه اي شكل مي شوند. ميوه فندقه به طول ۱ تا ۵/۱ ميلي متر و به رنگ خاكستري سفيد و يا زرد روشن مي باشد.

ترکيبات
– روغن فرار: (%۵/۱-۴/۰): تركيبات اصلي شامل (-) آلفا بيزابولول، بيزابولول اكسيد A، بيزابولول اكسيد B، بيزابولون اكسيد A، بتا-ترانس-فارنسن، كامازولن، اسپاتولنول.
– فلاونوئيدها: فلاون گليكوزيدها، آپي جنين، لوتئولين، كرسيواريول، گليكوزيدهاي آپي جنين، كوئرستين، ايزورامنتين، پاتولتين، روتين
– هيدروكسي كومارين ها: شامل آمبلي فرون، هرنيادين
– موسيلاژ: شامل رامنوگالاكتورونان

Related image

قسمت مورد استفاده: گلهاي بابونه قسمتي از گياه هستند كه داراي كاربردهاي درماني مي باشند.
موارد كاربرد:
بابونه به علت داشتن خواص مقوی معده، ضد اسپاسم و ضد التهاب، طی قرنهای متمادی گذشته در طب سنتی ايران و اروپا بطور وسيعی مصرف داشته است. انواع شکلهای داروئی و بهداشتی و آرايشی آن در بازار کشورهای اروپائی موجود بوده و طرفداران فراوانی دارد.
به دليل محدوده وسيعی از مواد شيميائی که در گلهای بابونه وجو د دارد اثرات مختلف درمانی برای آن در نظر گرفته مي‌شود که عبارتند از :اثرات ضد التهاب، اسپاسموليتيک، محافظت کنندگی از زخمهای گوارشی، تسريع در بهبود زخم، ضد قارچ، ضــد‌ميکـروب، خنـثی کننده سم باکتری ها و ضعف سيستم عصبی مرکزی.
اثرات ضد باکتری، ضد ویروسی و ضد قارچی عصاره بابونه در محیط های آزمایشگاهی مشاهده شده است. فرآورده های حاوی بابونه به طور موضعی برای درمان راش پستان، پوست آسیب دیده و ترک خورده ( به ویژه برای آسیب های سینه در مادران شیرده)، هموروئید، کبودی، نیش حشرات و سوختگی به ویژه سوختگی ناشی از رادیوتراپی، سودمند می باشند.
مطابق با مرجع كميسيون E استفاده از بابونه در موارد سرفه، برونشيت، تب و سرماخوردگي، التهابات پوستي، التهاب دهان و گلو، مستعد بودن به عفونت، جراحات و سوختگي، پيشنهاد شده است.
موارد احتياط:
در افراد داراي آلرژي به گياهان تيره كاسني نبايد مصرف شود.

مجموعه فرآورده هاي طبيعي گياهي هومه :

عرق بابونه : (طبیعت گرم) رفع افسردگی، تقویت اعصاب، ملین، نیرو بخش و رفع اختلالات قاعدگی، رفع یبوست

میزان مصرف : دو تا سه فنجان در روز ناشتا میل شود.