نام انگليسي: Lemonbalm
نام علمی: Melissa officinalis L.
نام خانواده : Lamiaceae

barranj1

بادرنجبويه گياهي است علفي و پايا به ارتفاع ۳۰ سانتي متر كه در برخي موارد به ۹۰ سانتي متر نيز مي رسد. داراي ساقه‌اي مستقيم، چهارگوش، شاخه شاخه و داراي كركهاي كم پشت يا بدون كرك مي باشد. برگها داراي دم گل و به شكل بيضي و يا قلب به درازاي ۶-۲ سانتي متر و پهناي ۵-۵/۱ سانتي متر مي باشند. رنگ برگها زرد مايل به سبز و لبه آنها دندانه دندانه است. برگها داراي بويي شبيه ليمو مي باشند. گل¬هاي كوچك سفيد دولبه در دستجات ۶ تايي به صورت مارپيچ كاذب يكطرفه در بالاي برگها ديده مي شوند. كاسه گل به شكل زنگ، دولبه اي و داراي دندانه كوچكي در لبه پائيني مي باشد. لوله جام گل به طرف پايين خميده شده است. لبه بالايي به طور مشخصي گنبدي شكل و به دو قسمت تقسيم شده است و لبه پايين سه قسمتي با يك قسمت مياني كشيده مي باشد. گل¬ها داراي ۴ پرچم هستند. ميوه تخم مرغي كشيده به طول ۲-۵/۱ ميلي متر و به شكل دانه هاي قهوه اي بلوط مانند هستند.
قسمت هاي مورد استفاده: برگهاي تازه يا خشك شده گياه مورد استفاده قرار مي گيرند.

تركيبات
اسانس فرار (۸/۰-۰۲/۰%): تركيبات اصلي شامل ژرانيال (سيترال a)، نرال (سيترال b)، سيترونلا به علاوه لينالول، ژرانيول، ژرانيال لاكتات، متيل سيترونلا، ترانس بتا اوسيمن، ژرماكرن D و اوژنول.
گليكوزيدها: از تركيبات الكلي يا فنلي اسانس فرار به عنوان مثال اوژنول گليكوزيد.
مشتقات كافئيك اسيد: رزماريك اسيد (بيش از ۷/۴%)
فلاونوئيدها: شامل سيناروزيد، كاسموزين، رامنوسيترين، ايزوكوئرسيترين و ديگر فلاونوئيدها.
اسيدهاي تري ترپن: اورسوليك اسيد و ديگر تركيبات.

badranj2

موارد كاربرد
این گیاه به طور سنتی به عنوان آرامبخش، ضداسپاسم و ضدباکتری کاربرد داشته است. همچنین به عنوان ضدنفخ، معرق، تب بر و جهت مشکلات عصبی، گوارشی، تهوع، میگرن، سردرد و فشارخون بالا نیز مورد استفاده بوده است. علاوه بر این به صورت موضعی جهت رماتیسم، دردهای عصبی و خشکی گردن کاربرد داشته است.
به طور کلی دارای اثرات آرامبخش، ضدنفخ، ضداسپاسم، ضدباکتری، ضدویروس، آنتی اکسیدان و ضدهورمون می باشد. ولی در حال حاضر استفاده از آن بیشتر به عنوان آرامبخش و به صورت موضعی جهت درمان تب خال می باشد.
مطابق با مرجع کمیسیون E نیز جهت مشکلات عصبی خواب و مشکلات گوارشی توصیه شده است.

مجموعه فرآورده های طبيعي گياهي هومه:

عرق بادرنجبویه : (طبیعت گرم) آرام بخش، نشاط آور، مقوی حواس پنجگانه، درمان خستگی روحی.

میزان مصرف : روزی دو فنجان صبح، عصر میل شود.